Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji umowy ubezpieczenia NNW dla uczniów są dobrowolne. Ubezpieczenie szkolne nie jest obowiązkowe, a decyzja o jego zawarciu należy do rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy szkoła organizuje wycieczkę zagraniczną – tu uczniowie będą musieli posiadać ubezpieczenie na czas wyjazdu.
Przez wiele lat rodzice uczniów mogli za pośrednictwem szkoły zawrzeć tzw. ubezpieczenie szkolne w ramach umowy grupowego ubezpieczenia. Obecnie w szkołach nie ma możliwości wykupienia polisy ubezpieczeniowej, jednak na pierwszym wrześniowym zebraniu rodziców wychowawcy przekazują do rąk rodziców ofertę „zaprzyjaźnionego” ze szkołą towarzystwa ubezpieczeniowego, aby to właśnie tam opiekunowie wykupili ubezpieczenie szkolne dla swojej pociechy. Większość rodziców korzysta z takiej oferty – nie muszą przeglądać ofert ubezpieczycieli – opłacają składkę z wybranego pakietu i mają spokojną głowę.
Jakie ryzyka pokrywa ubezpieczenie szkolne?
Mimo, że ubezpieczenie nie jest obowiązkowe warto ubezpieczyć dziecko, gdyż mimo że to tzw ubezpieczenie szkolne nie dotyczy ono wyłącznie placówek edukacyjnych. Mimo, że wielu osobie ubezpieczenie kojarzy się wyłącznie z ubezpieczeniem od wypadków do jakich może dojść w szkole, obejmuje dzieci w wieku szkolnym w zdecydowanie większym zakresie..
Ochrona działa także poza szkołą, na zajęciach dodatkowych, które narażają nasze dzieci na kontuzje (piłka nożna, jazda konna, karate i inne), w dorodne do szkoły oraz w domu. Szkolne NNW to także wypłata świadczenia w przypadku kiedy dziecko podlegające ubezpieczeniu odniesie trwały uszczerbek na zdrowiu. Polisa gwarantuje także wypłatę świadczenia za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku czy zwrot kosztów związanych z naprawą okularów czy założeniem aparatu ortodontycznego.
Ubezpieczenie szkolne zapewnia wsparcie finansowe w przypadku nieszczęśliwych wypadków dziecka na terenie szkoły, w domu, w trakcie aktywności fizycznej i uprawiania sportów – co ważne nie tylko w trakcie roku szkolnego, ale także w okresie wakacji i ferii zimowych.
Co jeśli dziecko nie jest ubezpieczone w szkole?
Jakie opcje mają rodzice, którzy nie skorzystają z gotowej oferty ubezpieczyciela, którego polisę przedstawiano w szkole? Pakiet ten jest proponowany każdemu rodzicowi , przez co nie jest to oferta dopasowana konkretnie do potrzeb naszego dziecka. Warto zapoznać się z ofertami ubezpieczeń proponowanych przez inne towarzystwa i dopasować warianty indywidualnie. Najprościej porównać oferty w intrenecie – zakres ochrony poszczególnych pakietów oraz ich ceny. Wszelkie formalności załatwimy przez internet, a po dokonaniu płatności polisa trafi na naszego e-maila.
Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie szkolne?
Zdecydowanie najwygodniej jest wykupić ubezpieczenie online. Można skorzystać z porównywarki ofert poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych – wybrać odpowiedni dopasowany do potrzeb naszego dziecka wariant oraz sfinalizować umowę bez wychodzenia z domu. Większość rodziców korzysta z grupowego ubezpieczenia w zakładzie pracy – często można w niewielkich kwotach do ubezpieczenia dopisać członków rodziny. Jeśli mamy możliwość doubezpieczyć dzieci w zakładzie pracy – warto wybrać taką opcję.
Jakie korzyści daje dodatkowe ubezpieczenie?
Zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieciaków są najważniejsze. Jako rodzice musimy zadbać, by w razie potrzeby otrzymać niezbędną pomoc. W obliczu niektórych zdarzeń bez dodatkowego ubezpieczenia większość z nas nie byłaby w stanie pokryć wszystkich kosztów hospitalizacji, leków, rehabilitacji. Szkolne ubezpieczenie to także gwarancja wypłaty środków kiedy dziecko odniesie trwały uszczerbek na zdrowiu. Kwota wypłaty uzależniona jest od rodzaju uszczerbku oraz kwoty ubezpieczenia, dlatego warto wybrać pakiet z jak najwyższą sumą ubezpieczenia. Często jest to różnica kilkunastu czy kilkudziesięciu złotych rocznie, a wypłaty w razie wypadku nieporównywalnie wyższe. Dodatkowe ubezpieczenie często zawiera także pakiet assistance – całodobową pomoc konsultantów. Niektóre z pakietów oferują ochronę nie tylko na terenie kraju, ale także poza jego granicami więc wyjazd na wakacje czy ferie nie będzie wymagał wykupienia dodatkowej polisy turystycznej.