BROKER UBEZPIECZENIA FINANSE

Naprawa samochodu z OC sprawcy – co warto wiedzieć?

1 grudnia, 2022

Aktualności

Kolizje, wypadki i inne zdarzenia drogowe to sytuacje, do których dochodzi codziennie na polskich drogach. Nawet jeśli my zachowujemy wszelkie środki ostrożności nieuniknione, że ktoś wyrządzi krzywdę nam. Każde takie zdarzenie to nerwy i stres, ale także konieczność przeprawy z ubezpieczeniem. W takich przypadkach naprawa samochodu następuje z OC sprawcy. Dowiedź się, jak wygląda taki proces odzyskiwania należnego odszkodowania i na co należy zwrócić szczególną uwagę. Bądź przygotowany na każdą ewentualność.

Na wstępnie przypomnijmy, że OC to powszechnie stosowany skrót nazwy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, które jako jedyne jest obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Stanowi ono ochronę dóbr osobowych oraz materialnych i jest gwarancją wypłaty odszkodowania w przypadku rozmaitych zdarzeń drogowych. Polisą OC objęty musi być każdy zarejestrowany pojazd, zaś jej brak może narazić właściciela nie tylko na wysoki mandat, ale przede wszystkim na spore problemy finansowe i konieczność pokrywania szkody z własnej kieszeni, gdy dojdzie do niespodziewanego zdarzenia.

OC sprawcy – jakie jest jego zakres?

Osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym, które nastąpiło z winy innego uczestnika ruchu, ma prawo żądać odszkodowania z jego polisy OC.  Warto znać swoje prawa w tym zakresie, bowiem należy mieć świadomość tego, że ubezpieczyciel, działając na własną korzyść, sam nie poinformuje nas o wszystkich możliwościach. A tymczasem z OC sprawcy należy nam się przede wszystkim:

  • naprawa uszkodzonego pojazdu na kilka sposobów;
  • holowanie uszkodzonego samochodu;
  • samochód zastępczy;
  • zwrot kosztów leczenia oraz rehabilitacji;
  • renta;
  • zwrot utraconych korzyści, zadośćuczynienie za ból.

Najczęściej wykorzystywaną możliwością jest naprawa szkód. Jej sposób zależy od decyzji poszkodowanego, a więc to on decyduje, czy naprawa pojazdu nastąpi w autoryzowanym warsztacie, czy będzie to naprawa warsztatowa bądź fakturowa, czy też napawa w warsztacie poleconym przez firmę ubezpieczającą, a może zdecyduje się na metodę kosztorysową.

Kiedy i jak zgłosić szkodę z OC sprawcy?

Choć zgodnie z przepisami, czas na zgłoszenie szkody z OC sprawcy wypadku wynosi do 3 lat, to najlepiej zrobić to jak najszybciej. Po pierwsze, ubezpieczyciel może poprosić o dodatkowe materiały bądź informacje, które z czasem mogą nam umknąć. Po drugie, im szybciej zgłosimy szkodę, tym szybciej możemy liczyć na jej likwidację. Po trzecie, celowe wydłużanie terminu zgłoszenia może być odebrane przez firmę ubezpieczeniową jako próba zwiększenia rozmiaru szkody i wyłudzenia większego odszkodowania.

Wypłata odszkodowania następuje wyłącznie na wniosek poszkodowanego, a więc konieczne jest złożenie do ubezpieczyciela sprawcy odpowiedniego wniosku. Szkodę można zgłosić na kilka sposobów – telefonicznie, mailowo, poprzez odpowiedni formularz umieszczony na stronie internetowej ubezpieczyciela, bądź też wysyłając wniosek pocztą tradycyjną. W dokumencie należy uzupełnić wszystkie dane – zarówno nasze, jak i sprawcy szkody oraz przedstawić informacje na temat zdarzenia, które miało miejsce.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Do wniosku należy dołączyć także kilka dokumentów, dzięki którym możliwa będzie identyfikacja osób biorących udział w zdarzeniu oraz wstępna wycena, dokonana na podstawie informacji i pojeździe. Spośród wielu dokumentów, do obowiązkowych należy:

  • oświadczenie o zdarzeniu drogowym podpisane przez obie strony – poszkodowanego i sprawcę lub notatka policyjna;
  • kopia prawa jazdy poszkodowanego i sprawcy;
  • numer polisy OC sprawcy;
  • kopia dowodu rejestracyjnego pojazdu poszkodowanego (niekiedy także sprawcy);
  • opis okoliczności zdarzenia, rysunek sytuacyjny i wyliczenie szkód.

Ile czasu ubezpieczyciel ma na wypłatę odszkodowania?

Ubezpieczyciel od momentu zgłoszenia szkody ma 30 dni na sfinalizowanie sprawy, a więc także na wypłatę odszkodowania. Należy jednak mieć na uwadze, że każdorazowy brak wymaganych dokumentów bądź wszelkie niejasności, które ubezpieczyciel pragnie wyjaśnić, mogą wydłużyć ten termin o kolejne 30 dni. Podobnie gdy postanowimy odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, chociażby tej dotyczącej wyliczonej wysokości odszkodowania – tutaj także termin może wydłużyć się o 30 dni, licząc od daty jej złożenia.

Jak przebiega naprawa samochodu z OC sprawcy?

Wspomnieliśmy już, że istnieje kilka sposobów na naprawę samochodu z OC sprawcy. Pierwszym z nich jest naprawa pojazdu w autoryzowanym warsztacie. To najlepsza opcja wtedy, gdy szkoda dotyczy pojazdu stosunkowo młodego, a dodatkowo, gdy samochód objęty jest jeszcze gwarancją. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, iż poszkodowany nie musi sam egzekwować kosztorysu, a robi to za niego serwis.

Kolejnym wariantem jest naprawa warsztatowa lub fakturowa. Osoba poszkodowana wybiera warsztat, który zajmie się naprawą, przy czym to warsztat załatwia wszystkie sprawy z ubezpieczycielem. Można także przedstawić ubezpieczycielowi faktury za naprawę oraz części, a ubezpieczyciel musi się do nich odnieść. Jeszcze innym wariantem jest naprawa pojazdu w warsztacie wybranym przez firmę ubezpieczeniową, natomiast nie zawsze jest ona korzystna dla poszkodowanego, gdyż niema on wglądu i kontroli nad naprawą.

Metoda kosztorysowa to kolejna możliwość, w ramach której ubezpieczyciel dokonuje oględzin pojazdu, na podstawie których ustala kosztorys naprawy. Wyliczona kwota wypłacana jest osobie poszkodowanej, a ta pieniądze te przeznacza na naprawę w wybranym przez siebie warsztacie.

Wybór sposobu likwidacji szkody zawsze zależy do poszkodowanego. Należy więc znać swoje prawa i dostępne możliwości, bowiem ubezpieczyciel – mając na względzie swoje dobro może próbować przekonywać nas do swoich propozycji, niekoniecznie korzystnych dla nas.

INNE AKTUALNOŚCI

29 października 2024

Aktualności

Zakup mieszkania deweloperskiego to istotna inwestycja, która wiąże się zarówno z dużymi korzyściami, jak i ryzykiem. Choć wiele osób decyduje […]

Czytaj dalej

12 października 2024

Aktualności

Kredyt hipoteczny to jedno z największych zobowiązań finansowych, jakie wielu z nas podejmuje w swoim życiu. Decyzja o jego zaciągnięciu […]

Czytaj dalej