BROKER UBEZPIECZENIA FINANSE

Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu – czy warto?

22 marca, 2023

Aktualności

Wybierając się na upragniony urlop z pewnością masz na głowie wiele spraw do załatwienia – zakup potrzebnych na wyjazd rzeczy, pakowanie ubrań, zapewnienie opieki czworonożnemu przyjacielowi, opróżnienie lodówki – po kolei odhaczasz więc z listy, by o niczym nie zapomnieć. Jednym z istotnych elementów, którego nie powinno na niej zabraknąć, jest odpowiednie zabezpieczenie domu lub mieszkania na czas wyjazdu. Z niniejszego artykułu dowiesz się, jak kwestia urlopowych wyjazdów wygląda w kontekście ubezpieczenia nieruchomości na czas naszej nieobecności.

Podczas gdy Ty i Twoja rodzina będziecie wypoczywać na tropikalnych plażach, zwiedzać najpiękniejsze miejsca świata lub aktywnie spędzać czas szusując na nartach, Wasz dom lub mieszkanie może być narażone na mnóstwo niebezpieczeństw – zalanie wodą na skutek pęknięcia rury, pożar wywołany spięciem instalacji elektrycznej, wybicie okien podczas gradobicia. Pozostawiona bez opieki nieruchomość to także smaczny kąsek dla złodziei, którzy wakacje czy ferie traktują niczym czas żniw, prowadząc wnikliwe obserwacje, kto przygotowuje się do urlopowego wyjazdu.

Jak zabezpieczyć mieszkanie na czas urlopu?

Chcąc jak najlepiej chronić swoje mieszkanie lub dom, jeszcze przed wyjazdem, jak i w trakcie trwania urlopu, należy pamiętać o kilku ważnych sprawach.

Ubezpieczenie nieruchomości 

Podstawą powinno być ważne ubezpieczenie nieruchomości, na podstawie którego możemy liczyć na odszkodowanie w przypadku wystąpienia szkód objętych zakresem polisy. Należy bowiem pamiętać, że taka forma zabezpieczenia jest ważna także podczas naszej nieobecności, pod warunkiem, że nie przekracza ona określonego w warunkach umowy czasu – zwykle jest to 30, 60 a niekiedy nawet 90 dni.

Odłączenie sprzętu 

Kolejną ważną kwestią jest zakręcenie głównego zaworu z wodą oraz kurka z gazem, a także odłączenie od prądu wszystkich urządzeń RTV i AGD. Przed wyjściem z domu należy sprawdzić, czy wszystkie okna są dobrze zamknięte oraz dokładnie zamknąć wszystkie drzwi z wyjściem na zewnątrz.

Pomoc zaufanej osoby

Przed wyjazdem – zwłaszcza gdy ma on trwać nieco więcej niż sam weekend – warto poprosić o pomoc zaufaną osobę, przekazując jej klucze do mieszania. Dzięki temu, że raz na jakiś czas podczas naszej nieobecności zajrzy do naszego domu, będzie mogła szybko zareagować w przypadku, gdy wydarzy się w nim coś niepokojącego. Takie rozwiązanie będzie także skutecznym odstraszeniem dla potencjalnych włamywaczy, którzy dostaną wyraźny sygnał, że dom jest pod stałą kontrolą. Swoją nieobecność warto zgłosić także sąsiadom.

Wykorzystanie technologii

Można wykorzystać także nieco technologii, montując w domu i na posesji monitoring, a w pobliżu wejścia fotopułapkę. Jeśli nasz dom posiada inteligentne rozwiązania, jako chociażby automatyczne sterowanie światłem przy użyciu smartfonu, warto wykorzystać to rozwiązanie, chwilowo włączając oświetlenie w domu i sugerując tym samym, że ktoś jest wewnątrz. Z pewnością przydatne będzie także oświetlenie z czujnikiem ruchu oraz rolety antywłamaniowe. Możemy skorzystać również z usług firmy ochroniarskiej, zlecając dozór nieruchomości pod naszą nieobecność.

O czym jeszcze warto pamiętać

Jeśli w mieszkaniu znajdują się szczególnie cenne przedmioty, jak chociażby dzieła sztuki czy drogi sprzęt elektroniczny, warto zabezpieczyć je w sposób szczególny, umieszczając w sejfie bądź przekazując na przechowanie bliskim.

W dobie Internetu i social mediów, bardzo ważne jest to, by być powściągliwym w informacjach zamieszczanych na poszczególnych portalach społecznościowych – dodawanie bieżących zdjęć i treści, w których przekazujemy informacje o swoim położeniu, może być traktowane niczym zaproszenie dla złodziei.

Do kiedy zgłosić kradzież, która miała miejsce podczas nieobecności?

Posiadając ważne ubezpieczenie nieruchomości, wszelkie szkody powstałe w ubezpieczonym domu lub mieszkaniu, w tym te wynikające z kradzieży, należy zgłaszać w terminie od 3 do 7 dni od momentu, w którym się pojawiły. Jeśli natomiast do zdarzenia doszło podczas naszej nieobecności i odkryjemy to dopiero po powrocie z urlopu, wówczas czas ten liczony jest od momentu stwierdzenia szkody, a nie od czasu jej faktycznego wystąpienia. 

Warto pamiętać także, że jeśli szkoda jest wynikiem przestępstwa, takiego jak chociażby kradzież z włamaniem, wówczas dodatkowo należy zgłosić to zdarzenie na policję i poprosić o wydanie stosownego protokołu, który może być wymagany do okazania przez dane towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ubezpieczenie mieszkania na czas urlopu

Ubezpieczenia Tarnobrzeg

Czy można ubezpieczyć nieruchomość tylko na czas urlopu? Ile to
kosztuje?

Nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe oferują możliwość krótkotrwałej ochrony, z której możemy skorzystać na czas urlopu. Należy jednak pamiętać, że najkrótszy możliwy okres ochrony wynosi 3 miesiące oraz że tego typu polisa może wiązać się z dość wysokimi kosztami.

Zdecydowanie korzystniejsze finansowo będzie wykupienie ubezpieczenia nieruchomości na cały rok, nie zaś na sam wyjazd.  Jeśli natomiast z różnych względów nadal poszukujemy zabezpieczenia wyłącznie na czas trwania urlopu, wówczas możemy kupić ubezpieczenie turystyczne z ochroną mieszkania, gdzie to drugie występuje jako dodatek do polisy standardowej.

Ubezpieczenie domu lub mieszkania stanowi odpowiednie zabezpieczenie nieruchomości przed  różnego rodzaju zagrożeniami. Warto wykupić polisę na cały rok i korzystać z pełnej ochrony cały czas, bez konieczności poszukiwań sposobów na zabezpieczenie lokalu tuż przed planowaną podróżą.

INNE AKTUALNOŚCI

9 kwietnia 2024

Aktualności

W dobie globalizacji i dynamicznie rozwijającego się rynku międzynarodowego, podróże służbowe stały się nieodłącznym elementem działalności wielu firm. Współpraca z […]

Czytaj dalej

27 marca 2024

Aktualności

Na każdym etapie rozwoju naszych dzieci, jako rodzice stajemy przed wyzwaniem zapewnienia im bezpiecznego otoczenia – od codziennego zabezpieczania potrzeb, […]

Czytaj dalej