BROKER UBEZPIECZENIA FINANSE

Ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych – co warto wiedzieć?

22 marca, 2023

Aktualności

Popularność paneli fotowoltaicznych z roku na rok ciągle rośnie. Coraz więcej osób dostrzega korzyści, które niesie ich instalacja – przede wszystkim spore oszczędności na kosztach energii, komfort użytkowania oraz ochronę klimatu. Nie da się jednak ukryć, że instalacja fotowoltaiczna to spory wydatek, dlatego decydując się na nią, warto wykupić ubezpieczenie, dzięki któremu unikniemy strat finansowych w razie niespodziewanych zdarzeń i uszkodzeń.

Omawiając ten temat należy zacząć od wyjaśnienia, czym jest fotowoltaika. To dziedzina nauki oraz technologii, która zajmuje się wykorzystaniem energii słonecznej do wytwarzania energii elektrycznej. Wykorzystuje się do tego specjalne panele fotowoltaiczne, które umożliwiają przetwarzanie promieniowania słonecznego w prąd. Panele fotowoltaiczne składają się z pojedynczych ogniw, z których każde wykorzystuje efekt fotoelektryczny do produkcji energii elektrycznej. Montowane są najczęściej na dachach lub specjalnych konstrukcjach nadziemnych, w miejscach najbardziej nasłonecznionych. Ilość montowanych paneli zależy od zapotrzebowania energetycznego danego gospodarstwa, zaś całość tworzy instalację fotowoltaiczną, której średni koszt szacuje się na ok. 30 000 złotych.

Kiedy potrzebna może być ochrona paneli fotowoltaicznych?

Umiejscowienie paneli fotowoltaicznych powoduje, że są one dość mocno narażone na różnego rodzaju uszkodzenia – tym bardziej, że ich budowa i konstrukcja nie są w pełni odporne na warunki atmosferyczne czy uszkodzenia mechaniczne oraz nie są one w żaden dodatkowy sposób zabezpieczone. 

Panele fotowoltaiczne najbardziej narażone są na działanie warunków atmosferycznych i zdarzenia losowe, takie jak: wyładowania atmosferyczne, grad, huragan, powódź, pożar, upadek drzewa lub uderzenie masztem antenowym, przepięcie prądu, eksplozja. Ponadto poszczególne elementy instalacji mogą ulec aktom dewastacji lub wandalizmu, zostać zniszczone lub skradzione. 

Ubezpieczenie domu z instalacją fotowoltaiczną

Wraz ze wzrostem zainteresowania instalacją fotowoltaiczną, proporcjonalnie rośnie także liczba rozwiązań ubezpieczeniowych, swoim zakresem obejmujących fotowoltaikę. Możliwości jest kilka i zależą od warunków danego ubezpieczyciela. Jedną z nich jest ubezpieczenie instalacji fotowoltaicznej podstawową wersją polisy, a więc ubezpieczeniem nieruchomości (domu lub mieszkania), gdzie elementy, z których utworzona jest instalacja fotowoltaiczna, traktowane są jako elementy stałe nieruchomości. W tym przypadku instalacja zwiększa wartość nieruchomości, a tym samym podnosi się nieco koszt składki ubezpieczeniowej.

Co jednak w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne zamontowane są w innym miejscu, jak chociażby na specjalnie przygotowanej konstrukcji w pobliżu domu? Wówczas, jako elementy trwałe, znajdujące się na posesji, mogą zostać objęte polisą mieszkaniową w formie dodatkowo płatnego rozszerzenia.

Rozważając poszczególne oferty, zawsze warto dokładnie przyjrzeć się Ogólnym Warunkom Ubezpieczenia i temu, w jaki sposób dany ubezpieczyciel traktuje instalację fotowoltaiczną. Istnieją bowiem znaczące różnice pomiędzy produktami, a ich dokładna analiza pozwoli wybrać najlepsze dla nas rozwiązanie. Ponadto można zwrócić się o pomoc do agenta ubezpieczeniowego, który przygotuje dla nas korzystną ofertę. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nasza inwestycja jest właściwie zabezpieczona, a w przypadku niechcianych sytuacji, będziemy mogli liczyć na realną pomoc finansową na naprawę instalacji.

Ubezpieczenia Rzeszów

Ile kosztuje ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych?

Nie jest możliwe określenie dokładnych kosztów, które trzeba będzie ponieść, decydując się na ubezpieczenie paneli fotowoltaicznych. Podobnie jak w przypadku innych przedmiotów ubezpieczenia, wysokość ta zależna będzie od kilku czynników – przede wszystkim wartości nieruchomości wraz z instalacją, rodzaju polisy, zakresu ubezpieczenia. Jednak biorąc pod uwagę wartość poniesionej inwestycji, a więc montaż instalacji fotowoltaicznej, niezależnie od wariantu, który wybierzemy, będą to niewielkie, dodatkowe koszty, które warto ponieść, by odpowiednio zabezpieczyć fotowoltaikę i móc bez obaw z niej korzystać.

Pamiętajmy, że inwestycja w panele słoneczne to inwestycja na długie lata, a ich ubezpieczenie to element, który zapewni nam spokój i bezpieczeństwo finansowe. Dlatego o ubezpieczeniu najlepiej pomyśleć już na etapie projektowania i instalacji systemu fotowoltaicznego. Jeśli z różnych przyczyn tego nie zrobimy, w każdej chwili możemy poprosić o włączenie instalacji fotowoltaicznej do swojej obecnej polisy.

Ubezpieczenie fotowoltaiki jest niezwykle ważne, ponieważ zabezpiecza nas przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami, takimi jak uszkodzenia paneli słonecznych czy kradzież sprzętu. Warto zwrócić uwagę na ofertę dostępnych na rynku ubezpieczeń i dokładnie przeanalizować, jakie ryzyka obejmuje dana polisa. Polecamy skorzystanie z usług naszych specjalistów, którzy pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania, biorąc pod uwagę indywidualne potrzeby, możliwości i oczekiwania.

INNE AKTUALNOŚCI

7 maja 2024

Aktualności

Kradzież samochodu to scenariusz, który budzi niepokój wśród wielu kierowców. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesne auto pełne najnowszej […]

Czytaj dalej

30 kwietnia 2024

Aktualności

Maszyny i urządzenia stanowią serce wielu przedsiębiorstw, dlatego ich niezawodność jest niezbędna dla zachowania płynności operacyjnej i ciągłości produkcyjnej. W […]

Czytaj dalej