BROKER UBEZPIECZENIA FINANSE

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – co obejmuje?

28 listopada, 2022

Aktualności

Na co dzień coraz częściej korzystamy ze sprzętu elektronicznego – dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego. Wręcz trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie bez telefonu, tabletu, laptopa, telewizora oraz innych gadżetów, które ułatwiają nam pracę oraz są narzędziem do kontaktu i rozrywki. Co więcej, postęp technologiczny sprawia, że taki sprzęt jest coraz bardziej zaawansowany, a jednocześnie coraz droższy. Dlatego ubezpieczenie sprzętu elektronicznego to ochrona, na którą warto się zdecydować. Z naszego artykułu dowiesz się, co można objąć takim zabezpieczeniem, jakich zdarzeń dotyczy polisa oraz w jaki sposób i gdzie ubezpieczyć wartościowy sprzęt elektroniczny.

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – czym jest?

ubezpieczenie sprzętu elektronicznego jest to rodzaj polisy, w ramach której możemy ubiegać się o odszkodowanie za sprzęt, który uległ uszkodzeniu bądź innemu zdarzeniu.

Należy natomiast zaznaczyć, że nie ma jednej definicji sprzętu elektronicznego i poszczególni ubezpieczyciele pod tym pojęciem mogą rozumieć nieco inne przedmioty, natomiast najczęściej są to urządzenia, których prawidłowe działanie możliwe jest dzięki dopływowi prądu elektrycznego lub obecności pola elektromagnetycznego.

W praktyce chodzi więc o urządzenia stacjonarne lub przenośne, które są zasilane prądem, a więc: telefony, smartfony, tablety, laptopy, komputery (ubezpieczenie sprzętu komputerowego), telewizory, monitory, sprzęt nagłaśniający, pralki, lodówki, zmywarki (ubezpieczenie sprzętu AGD), aparaty fotograficzne (ubezpieczenie sprzętu fotograficznego),  ale także elektronarzędzia (ubezpieczenie elektronarzędzi od kradzieży).

Co obejmuje polisa w ramach ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Ubezpieczenie sprzętu elektronicznego dla osób fizycznych to coraz chętniej wybierana forma dodatkowego zabezpieczenia sprzętu. Oferta tego typu produktów jest bardzo zróżnicowana, dlatego należy dokładnie sprawdzać warunki poszczególnych ubezpieczycieli – zarówno pod względem tego, jaki sprzęt ona obejmuje, jak i jakie zdarzenia brane są pod uwagę przy wypłacie odszkodowania.

Od czego możemy ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

Są to przede wszystkim rozmaite zdarzenia losowe, m.in.  pożar, zalanie, uderzenie pioruna, przepięcie prądu, eksplozja, ale także szkoda będąca skutkiem działania dziecka bądź zwierząt (nieumyślne uszkodzenie sprzętu). Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają także możliwość uszkodzenia sprzętu podczas jego użytkowania (ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od uszkodzeń mechanicznych) lub po prostu jego zużycie. Elektronikę można także ubezpieczyć na wypadek kradzieży zwykłej bądź z włamaniem, a także rabunku (ubezpieczenie sprzętu elektronicznego od kradzieży). Ponadto sprzęt elektroniczny może ulec celowemu działaniu osób trzecich, więc kolejnym ryzykiem, które obejmuje ubezpieczenie elektroniki jest wandalizm i dewastacja.

Jakich zdarzeń nie obejmuje ubezpieczenie sprzętu elektronicznego?

Podobnie jak w przypadku innego rodzaju polis, tak i tutaj istnieją pewne wyłączenia, a więc sytuacje, gdy pomimo ich wystąpienia ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Lista takich zdarzeń szczegółowo opisana jest w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia Rzeszów, natomiast najczęściej jest to niewłaściwe użytkowanie sprzętu, nieprawidłowe podłączenie do źródła prądu, celowe zniszczenie sprzętu (np. rzucenie telefonem w złości).

Ubezpieczenie elektroniki w podróży

Ze sprzętu elektronicznego korzystamy nie tylko w mieszkaniu czy biurze, ale także w trakcie podróży. Jeśli często wyjeżdżamy w celach zawodowych bądź turystycznych, zabierając ze sobą laptopa, tablet, aparat fotograficzny, warto rozważyć ubezpieczenie sprzętu elektronicznego w podróży. Często taki zakres ochrony zawiera polisa turystyczna, natomiast zwykle jest on mocno ograniczony. Wybierając się w podróż – niezależnie od jej celu – z pewnością zabieramy ze sobą telefon bądź smartfon, wówczas warto wykupić ubezpieczenie od kradzieży telefonu.

Jak i gdzie ubezpieczyć sprzęt elektroniczny?

Sprzęt elektroniczny można dobrowolnie ubezpieczyć w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym, natomiast dla osób fizycznych zwykle nie jest to odrębny produkt. Najlepiej, gdy skonsultujemy tą kwestię z zaufanym agentem ubezpieczeniowym, który poznając nasze potrzeby i oczekiwania, będzie mógł polecić najkorzystniejszą dla nas ofertę.

Po przeczytaniu powyższego artykułu, często zadawane pytanie, a mianowicie – ubezpieczenie sprzętu elektronicznego – czy warto – przestanie być już pytaniem bez odpowiedzi. Będąc w posiadaniu wartościowej elektroniki warto skorzystać z dodatkowej ochrony, by nie martwić się jego kosztowną naprawą, a tym bardziej kradzieżą bądź zgubą.

INNE AKTUALNOŚCI

7 maja 2024

Aktualności

Kradzież samochodu to scenariusz, który budzi niepokój wśród wielu kierowców. Niezależnie od tego, czy chodzi o nowoczesne auto pełne najnowszej […]

Czytaj dalej

30 kwietnia 2024

Aktualności

Maszyny i urządzenia stanowią serce wielu przedsiębiorstw, dlatego ich niezawodność jest niezbędna dla zachowania płynności operacyjnej i ciągłości produkcyjnej. W […]

Czytaj dalej